Терапія

Будь-який зуб краще мати у роті, ніж у плювальниці

Ліквідація карієсу в сучасній стоматології вже давно не зводиться просто до видалення вражених тканин і заповнення вади пломбувальним матеріалом. Сучасні пломби навіть називаються власне не «пломби», а «реставрації», оскільки вони не тільки заміщають втрачені частини зуба, але повторюють їх по формі, кольору і мікрорел’єфу (бугорки, ямки, фіссури та ін). Відреставрований таким чином зуб виглядає як здоровий та не лікований. Варто додати, що сучасний пломбувальний матеріал по своїй міцності наближається до властивості самої емалі зуба.

Якщо каріозний процес зайшов так далеко, що зачепив так званий “нерв», виникає необхідність ендодонтичного лікування: видалення  «нерва» з наступним пломбуванням каналів. І тут вирішальним фактором, який і визначає успіх лікування, являється якість пломбувальних кореневих каналів. Зараз при визначенні довжини каналу, лікар оперує величинами 0,5 мм в ту чи іншу сторону.

Тільки така висока точність маніпуляцій може дати лікарю і пацієнту впевненість в тому, що депульпований (лишений «нерву») зуб буде служити вірою і правдою, не завдаючи пацієнту (а значить і лікарю) страждань і клопотів. Стає зрозумілою важливість гарного, міцного «фундаменту», яким являється грамотно запломбований корінь.
На жаль, часто доводиться зіштовхуватись з такими ситуаціями, коли чи то по вині пацієнта, що не звернувся вчасно за допомогою, чи то внаслідок незадовільно проведеного попередньо пломбуванням каналів, зуб починає нити, боліти при натискуванні, в’яло реагувати на холод, з’являється характерне відчуття «вирослого» зуба, неприємний запах і інші симптоми періодонтита — запалення кореня зуба.

Не варто поспішати видаляти такий зуб: в сучасній ендодонтії існує цілий ряд препаратів та методик, що дозволяють вилікувати та зберегти такі «безнадійні» зуби. Це, звичайно, не означає, що зберегти можна будь-який запущений корінь, але ще раз хочеться сказати: не поспішайте з видаленням, це ви завжди встигнете. Будь-який зуб краще мати у роті, ніж у плювальниці.